
Dečja stomatologija
Prvu posetu stomatologu preporučujemo oko treće godine života, kako bi se izgradio dobar odnos sa stomatologom i obavila kontrola zuba. Naglasak u radu sa decom stavljamo na prevenciju. Cela naša ideja o radu sa decom je postupno prilagođavanje deteta na novu situaciju. To zahteva poseban pristup svakom detetu, upoznavanje, sticanje poverenja i postupan rad. Takav pristup je do sada dao odlične rezultate, deca dolaze i odlaze vesela i nasmejana. Roditelji imaju svoju ulogu u ovom procesu. Trebalo bi da odvoje vreme za odlazak stomatologu, da poseta protekne bez žurbe i nervoze. Kod kuće detetu treba objasniti da ide da upozna „doktora za zubiće“ i ni slučajno ne pričati o zujanju, bušenju i slično. To prepustite našem osoblju, koje sa pažnjom pristupa deci, tako da nemaju strah i prihvate posetu stomatologu sasvim uobičajenom.

Zalivanje fisura
Zalivanje fisura je vrlo efikasna procedura prevencije karijesa na bočnim zubima. Bezbolna je, kratko traje i preporučuje se i na stalnim i namlečnim zubima. Zalivač se postavlja na mestima na kojima je najveća verovatnoća da nastane karijes i, tokom vremena, ispušta fluor koji sprečava nastanak karijesa.Fluorizacija zuba je lokalna primena preparata fluora koji štite zube i pojačavaju otpornost prema karijesu. Upotrebljavaju se u vidu gelova, rastvora, lakova u različitim periodima, zavisno od individualne sklonosti karijesu. Ukoliko se karijes ipak razvije na mlečnom zubu, zabluda je da se on ne mora sanirati. Posledice su, za početak, infekcije koje prouzrokuju bolove i oticanje. Kao rezultat, mlečni zubi se vade ranije nego što treba. Imajući na umu da oni čuvaju mesto stalnim zubima, prerano vađenje dovodi do pogrešnog razmeštanja stalnih zuba, odnosno različitih ortodontskih nepravilnosti. Mlečni zubići se popravljaju uz lokalnu anesteziju, a deca posebno vole plombe u bojama, koje doživljavaju kao vrstu nagrade.

Karijes na mlečnim zubima
Ukoliko se karijes ipak razvije na mlečnom zubu, zabluda je da se on ne mora sanirati. Posledice su, za početak, infekcije koje prouzrokuju bolove i oticanje. Kao rezultat, mlečni zubi se vade ranije nego što treba. Imajući na umu da oni čuvaju mesto stalnim zubima, prerano vađenje dovodi do pogrešnog razmeštanja stalnih zuba, odnosno različitih ortodontskih nepravilnosti. Mlečni zubići se popravljaju uz lokalnu anesteziju, a deca posebno vole plombe u bojama, koje doživljavaju kao vrstu nagrade.

Cirkularni karijes kod dece
Cirkularni karijes se prvo javlja na sekutićima u gornjoj vilici, ali se ubrzo proširuje i na ostale gornje zube, a nakon toga i na donje. Na nastanak bolesti utiče loša higijena i vrsta hrane koju dete konzumira. Karijes se često javlja kod beba koje piju sokove, zaslađeni čaj i druge tečnosti koje sadrže šećer.