
ORALNA HIRURGIJA
Oralna hirurgija pacijentima zvuči odbojno i skupo, asocira ih na operaciju, bol i neprijatnost, što često za posledicu ima odlaganje rešavanja problema. Da li biste i dalje oklevali kada bismo vam rekli da ovu granu stomatologije čine intervencije koje:
- su bezbolne zbog upotrebe lokalne anestezije
- uz praćenje naših uputstava i saveta iziskuju brz oporavak i povratak svakodnevnim obavezama
Obično vađenje zuba i hirurško vađenje zalomljenih i kod većine pacijenata se sprovodi ambulantno, u lokalnoj anesteziji. Dugotrajni zahvati se izvode u sedaciji ili opštoj anesteziji.
Odluka o vrsti anestezije donosi se u dogovoru lekara i pacijenta. Pri tome se u obzir uzimaju brojni činioci koji mogu uticati na tok operacije: vrsta i kompleksnost intervencije, starost i psihofizičko stanje pacijenta i dr.
Oralnohirurške intervencije su bezbolne i, u najvećem procentu, bez pratećih komplikacija.
Hirurško vađenje zuba – rešenje kada rutinsko vađenje nije opcija
Iz različitih razloga, npr. u slučaju zaostalog zubnog korena ili impaktiranih zuba, ponekad kod vađenje zuba oralna hirurgija mora da priskoči u pomoć. Prilikom oporavka treba paziti na zarastanje rane, što uz pridržavanje naših saveta ne bi trebalo da bude problematično.

Apikotomija – spas za zube koji ne reaguju na konzervativnu terapiju
Drugi naziv za apikotomiju je resekcija vrha korena zuba. Ovde oralni hirurg zajedno sa delićem korena odstranjuje granulome i ciste, spasavajući na taj način zube koji bi se u protivnom morali vaditi. Koreni koji se ne mogu spasiti vade se, kako bi napravili mesto implantatu ili nekom drugom tipu supstituta koji nadoknađuje zubnu funkcionalnost i estetiku.